Loading
    • 0(232) 464 47 00

Trafikte araç kullanan sürücülerin aracın özelliklerini dikkate alarak ehliyet alması gerekir. Sürücü belgesi alınırken bu koşullara göre hareket edilir. Karavan adı verilen araçlar çeşitli amaçlar için üretilir. Çekme karavan ya da motorlu karavan çoğu zaman bir yaşam alanı olarak kullanılabilir.

Karavan ehliyeti aracın özelliklerine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Araç motokaravan ise ve belirli bir yük ağırlığının altındaysa B sınıfı ehliyet yeterli olur. Bunun yanı sıra çekme karavan olarak tanımlanan araçlarda motorlu bir araca bağlanarak trafikte yer alınır. Bu tür araçlar 750 kg’ın üzerinde ise BE, CE DE sınıfı ehliyetler gerekli olur.

BE sınıfı ehliyete sahip olan sürücüler karavan kullanabilir. Bu belge sayesinde sürücü B sınıfına dahil olan otomobillerin arkasına 750 kg ve üzerindeki taşıma kapasitesine sahip olan römork veya karavanı bağlayarak trafikte yer alabilir.

C sınıfı ehliyete sahip olan sürücüler de 750 kg ve üzeri bir çekme karavan için CE sınıfı ehliyete sahip olmalıdır. Aynı durum D sınıfı ehliyetler için de geçerlidir. Çekme karavanın 750 kg altında olması durumunda sahip olunan sürücü belgesi ile bu araçlar kullanılabilir.

Karavan Ehliyeti Neden Gereklidir?

Karavan adı verilen araçlar karayolları trafik yönetmeliği uyarınca kullanılabilir. Bu araçlarda belirli ekipmanlar bulunur ve konaklama için müsait araç sınıfında yer alırlar. Karavanlar motokaravan ya da çekme karavan şeklinde sınıflandırılabilir.

Karavan ehliyeti almak isteyen sürücülerin sürücü kurslarına başvurması gerekir. Bu kurslar devlet tarafından onaylı olan belgeleri sürücülere verirler. Motokaravan olarak tanımlanan karavan tipinde motorlu araçlardan dönüşüm söz konusu olur. Bu sebeple de mevzuatlarda geçerli olan ehliyetler ile bu araçlar kullanılabilir.

Araç 3500 kg’ın altında ise sürücüde B sınıfı ehliyet olması motokaravan kullanabilmek için yeterlidir. Sürücünün sahip olduğu aracın motokaravan olması 3500 kg’ın altındaki araçlar söz konusu ise yeni bir ehliyet almayı gerektirmemektedir.

Bunun yanında aracın ağırlığı 3500 kg’ın üzerinde ise C sınıfı ehliyete ihtiyaç duyulur. Sürücü 3500 kg üzerinde bir karavan kullanacaksa ve bu motokaravn özelliğine sahip bir araçsa C sınıfı ehliyete sahip olmak yeterlidir.

Karavan Ehliyeti

Karavan ehliyeti sürücünün trafikte çekme ya da motorlu karavanları kullanması için gereklidir. Sürücülerin bilmesi gerekenler arasında römorkların özellikleri de yer alır. Trafik mevzuatı uyarınca römork adı verilen araçlar üç grupta değerlendirilmektedir.

Römork, yarı römork ve hafif römork olarak tanımlanan bu araçlar taşıma maksadı ile kullanılır. Taşıma insanlar için olabileceği gibi yük taşımacılığı için de geçerlidir. Römork adı verilen araçlar motorsuz olarak üretilir ve başka bir motorlu araca bağlanarak çekilir.

Ağırlığı 750 kg ve yukarı olan römorklarda araca bağlayarak trafikte yer alabilmek için sürücü belgesine gerek duyulur. Bu durumda yeni bir ehliyet sınıfına sahip olmak gerekir. Motorlu karavanlar için ağırlığın 3500 kg’ı geçmemesi durumunda B sınıfı ehliyet yeterli olmaktadır.

Bunun yanı sıra çekme karavan söz konusu ise yük ağırlığının 750 kg’ı geçmediği durumlarda B, C, D sınıfı ehliyete sahip olanlar bu araçları kullanabilir. Kullanılacak araç 750 kg’ın üzerinde olması durumunda araca bağlı olarak sahip olunacak ehliyet sınıfları da BE, CE ve DE olabilmektedir.

paylaş
Diğer Yazılar
5,0 Puan
1 kişi puan verdi
Alsancak Sürücü Kursu

Bu yazıya daha önce hiç puan verilmedi. İlk Puanı siz verin!

Yorum Yapın

Adınız Soyadınız *
Firma Adı
Yorumunuz *
Güvenlik Kodu *
Güvenlik Kodu